everlast.waw.pl

Warszawa kulturalna, to się wie!

Warszawa kulturalna, to się wie!

Warszawa kulturalna, to się wie!

Warszawa kulturalna wielbicielom kultury ma wiele do zaproponowania. Tu mieści się najwięcej, bo aż 26 teatrów, w tym kilka prywatnych oraz liczne kina, które codziennie oferują różnorodny repertuar zarówno dla miłośników komercyjnych hitów, jak i kina artystycznego.

Warszawa kulturalna, czyli Warszawiak idzie do kina

Bieżące, największe hity pojawiają się w multipleksach, trudno więc przegapić najświeższe propozycje repertuarowe. Plusem jest fakt funkcjonowania multipleksów na ogół w dużych centrach handlowych, dzięki czemu przy okazji wyprawy do kina możemy także sprawnie załatwić zakupy lub inne codzienne potrzeby. Minusem – dość wysokie ceny biletów, co powoduje, że jednorazowa rodzinna wyprawa do kina może kosztować nawet około 200 złotych. Można jednak upolować filmowe hity nieco taniej w ramach cotygodniowych promocji lub w sieci kin studyjnych, jak Luna czy Kultura, oferujących tańsze bilety i dodatkowo atmosferę dawnych kin. W tych miejscach również często można trafić na propozycje nietypowe, np. w kinie Luna na regularne pokazy slajdów podróżniczych wraz z opowieściami o odległych krajach czy festiwale tematyczne kina egzotycznego, rzadko dostępnego w codziennych repertuarach.

Warszawa kulturalna, w szczególności teatralna

Ze względu na dużą liczbę teatrów właściwie codziennie w Warszawie możemy trafić na bardzo zróżnicowany repertuar sceniczny. Lżejsze, komercyjne spektakle zobaczymy m.in. w Teatrze Kwadrat, Teatrze 6 Piętro czy w Teatrze Komedia. Ambitniejszy repertuar klasyki polskiej i światowej prezentuje m.in. Teatr Narodowy. Ewenementem na skalę europejską jest w Warszawie Nowy Teatr pod wodzą znakomitego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego, który w tym roku planuje wreszcie otwarcie wyremontowanej siedziby mieszczącej się w dawnej bazie MPO. Dzięki istnieniu teatrów prywatnych, założonych przez znanych aktorów, m.in. Krystynę Jandę czy Emiliana Kamińskiego w warszawskich teatrach nie ma właściwie tradycyjnej przerwy letniej. Sceny prywatne prezentują swoje spektakle również w wakacje, a Och Teatr i Teatr Polonia zdecydowały się nawet na wyjście ze swoimi propozycjami repertuarowymi w plener, gdzie można zobaczyć je za darmo.

Europejska Stolica Kultury 2016

Największe inwestycje w rozwój infrastruktury kulturalnej w historii miasta; systematyczny wzrost dotacji dla organizacji pozarządowych i nowoczesny system ich dofinansowania; demokratyzacja zarządzania kulturą – m.in. dzięki współpracy z Komisjami Dialogu Społecznego – to najważniejsze zmiany zrealizowane przez samorząd warszawski w obecnej kadencji. Dokonania docenili międzynarodowi eksperci – Warszawa znalazła się w prestiżowym finale konkursu o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Brak komentarzy

Nie ma komentarzy w tej chwili, dodaj coś!

Napisz komentarz

Write a Comment